// Koniec kodu JavaScript -->
SP im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Wsi

Szkola Podstawowa im. Tadeusza Kosciuszki w Nowej Wsi

telefon: 12 27 11 103

TROCHĘ O HISTORII

O d chwili powstania szkoły była prowadzona kronika, ale zaginęła w czasie wojny, podobnie jak metryka szkolna czy dzienniki klasyfikacyjne. Część akt i pism urzędowych, książki, obrazy i portrety zaginęły, inne zostały spalone lub przewiezione do fabryki papieru w Czańcu. Losu książek i pamiątek nie podzielił jedynie sztandar szkoły, który przechowywany był u prywatnej osoby, a potem przetrwał wojenną zawieruchę schowany za ołtarzem w miejscowej kaplicy. Kierownikiem szkoły przed II wojną światową był Karol Pielesz. Prowadził on rękopisy, a po wojnie opisał dzieje szkoły i własne przeżycia z lat wojny 1939 – 1945. Gdy podczas wojny został zmuszony do natychmiastowego opuszczenia miejsca pracy z całą rodziną, przekazał klucze od szkoły w obecności wójta gminy sołtysowi Franciszkowi Kubajakowi. A kiedy powrócił po siedmiu tygodniach – zastał budynek szkoły spustoszony. W czasie okupacji niemieckiej, szkole udało się uzyskać zgodę na prowadzenie nauki w języku polskim, jednak ceną tego było usunięcie z nauczania lekcji historii i geografii. Język niemiecki miał być uwzględniony „na życzenie dzieci”. Wkrótce naukę przerwano na rozkaz okupanta. W kwietniu 1940 r. zaczęły się aresztowania nauczycieli i księży. Karol Pielesz został wywieziony do Bielska, potem do Cieszyna, stamtąd został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a następnie do Mauthausen – Gusen. Od tej chwili nauka w szkole w Nowej Wsi odbywała się już wyłącznie po niemiecku, a w 1941 r. Niemcy zakazali nauki w szkole w ogóle. Młodzież, która chciała uczyć się w języku ojczystym, uczęszczała do szkoły w Malcu.

  • W latach 1968/69 uczniów jest już 387, a kierownikiem szkoły jest Marian Patuła. Oddanie nowej szkoły, budowanej w czynie społecznym nastąpiło 31 grudnia 1970 r., a 1 lutego kolejnego roku odbyły się uroczystości jej otwarcia. To w tym budynku dzieci uczą się do dnia dzisiejszego. W tym miejscu historii też kończy się zapis kroniki, jej dalszy ciąg zaginął.
  • Od 1972 do 1983 r. nie istnieją żadne zapisy, nie wiadomo też, co stało się z kroniką. Jedna z hipotez wskazuje na kradzież: bądź też z sentymentu, bądź też z powodu zawartych w niej treści, o których niektórzy woleliby zapomnieć… Dzięki wielu staraniom w kuratorium i Urzędzie Wojewódzkim (w Bielsku – Białej), szkoła otrzymała imię gen. Władysława Sikorskiego, mimo, że w tym czasie ta postać nie cieszyła się popularnością wśród władz. Dyrektorem szkoły został Stanisław Drabek
  • W 1985 r. szkoła otrzymała prawo posiadania sztandaru.

PLAN DZIAŁAŃ

  • Wychowanie 100%

  • Patriotyzm 100%

  • Odpowiedzialność 100%

Historia w obiektywie